Neden Yat Tatili?

En son güncellendiği tarih: 21 Şub 2020

Son zamanlarda yat kiralayarak çıkılacak mavi yolculuk, şehrin stresinden kaçmak isteyenlerin ilk planları arasında yer almaktadır. Denize, doğaya ve güneşe doyacağınız bir tatil imkânı sunan kiralık yatlar, Ege ve Akdeniz’in sularında son yılların favori tatil seçeneği olmuştur. Peki neden yat tatili yapmalısınız? Yazımızda bu soruyu cevaplandıracağız.İlk kez yat kiralaması yapacaksanız, mavinin her rengine ve doğanın güzelliğine doyacağınız bir tatille karşılaşacağınızı belirtmek isteriz. Yeni yerler keşfetmeyi ve doğa ile iç içe olmayı seviyorsanız bu sene ki tatil şekliniz belli. Size özel olan yatta tüm gününüzü denizde geçirmek, son sürat engin denizde yol almak. Güvertede hiç olmadığınız kadar özgür hissedeceğiniz bir tatil sizi bekliyor. Tatil grubunuzu ve kişi sayınıza uygun yatınızı belirleyin ve unutamayacağınız bir tatile başlayın.


Yat tatilinin otel tatilinden olan farklarından bahsedelim. Alışılan otel konseptlerinden farklı olarak gideceğiniz yatta tatilinizi rahat bir şekilde geçireceğinize emin olabilirsiniz. Yatların özel olarak tasarlanan kabinleri ve diğer iç mekanları otel konforunu aratmayacak düzeydedir. Otel odasından tek farkı biraz daha küçük olmasıdır. Eşyalarınızı kabininize bırakın ve size özel olan geniş yatınızın keyfini çıkarın.


Yatınızda oteldeki gibi yemek ve temizlik konuları ile ilgilenecek olan bir personel bulunur. Tatiliniz boyunca yemeklerinizin hazırlanıp sunulması personele aittir. Size sadece ne yiyeceğinizi belirleyip personele iletmek kalır. Öğünlerinizi otellerde ki sistem gibi belirli saat aralıklarında yapmak zorunda kalmazsınız. Sabah istediğiniz saatte uyanıp, sadece deniz üzerinden ulaşılacak koy manzarası eşliğinde kahvaltınızı istediğiniz saatte yapabilirsiniz. Akşam yemeğiniz için en taze balığı kaptanla birlikte seçebilir, güneşin batışı eşliğinde keyifle yiyebilirsiniz.


Tüm öğünlerinizi yaparken sadece sevdikleriniz yanınızdadır. Otelde ki bitmeyen kalabalığın çatal bıçak sesleri yerine denizin dalga sesi ve kendi listenizi dinleyebileceğiniz rahatlatıcı müziğiniz eşlik eder. Yat tatilinde havalı kombinler, yüksek topuklu ayakkabılar giymek zorunda değilsiniz. Sevdikleriniz ve siz birbirinizin yanında nasıl rahat ediyorsanız öyle giyinebilirsiniz. Yanınıza alacağınız güneşten koruyucu kremleriniz, yedek deniz kıyafetleriniz, havanın soğuma ihtimaline karşı bir polar, kaymanızı engelleyecek terlik veya yumuşak tabanlı ayakkabılar ve günlük kıyafetlerinizle tatilinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Bu akşam ne giyeceğiz derdi olmadan doğanın içinde nasıl isterseniz öyle giyinirsiniz. Taşıması ve yerleştirmesi kolay olacağından tatilinize büyük bavullarla çıkmazsınız.


Otellerde yapılan aktivitelere mecbur kalıp tek bir manzaraya bakarsınız. Kalabalık plajlardan ve yüksek sesli sıkıcı müziklerden uzakta sakin bir koyda doğanın sesini dinleyebilirsiniz. Yatınızda yapılacak aktivitelerin kararı tamamen size aittir. Okumaya fırsat bulamadığınız kitabınızı okuyabilir, doğadan gelen saf enerji ile yoga yapıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Nereye gitmek isterseniz oraya yol alabilir, beğendiğiniz koyda demirleyebilirsiniz. Gün içerisinde saatlerce yüzüp turkuaz renkli suların tadını çıkarabilirsiniz. Yatınızda bulunan dalış, olta, paddle board gibi spor ekipmanlarını kullanarak hareketli bir gün geçirebilir veya sadece güverte de D vitamini depolayıp, güneşlenebilirsiniz. Gün batımının en güzel renklerini yatın güvertesinde izleyebilirsiniz. Denizdeyken her şey çok daha güzel görünür. Bunun gibi gün batımı da eşsiz güzelliği ile sizi büyüleyecektir. Gece olduğunda ise ay ışığının altında sevdiklerinizle birlikte vakit geçirebilirsiniz. Şehirde bir arada göremeyeceğiniz kadar fazla yıldızı saatlerce izleyebilirsiniz. Bu unutulmaz anlara sevdikleriniz ile şahit olmak ise her şeyden çok daha değerli olacaktır.


Yat tatili hem dinlenip hem bol bol eğlenebileceğiniz bir tatil şeklidir. Deniz üzerinden ulaşımın mümkün olduğu tarihi kalıntılara sahip koyları gezip keşfetmeniz mümkündür. Antik kalıntıları daha yakından görmek ve fotoğraflayabilirsiniz. Denizin altında bulunan kalıntılar arasında yüzmek için dalış yapabilirsiniz. El değmemiş koylarda sabah yürüyüşlerinizi kuş cıvıltıları eşliğinde yapabilirsiniz. Bu hareket ve doğal beslenmenin kısa sürede vücudunuza iyi geleceğini göreceksiniz. Otellerde ise kısıtlı alanda kısıtlı aktiviteler yaparsınız ve yapay alanlarda yürürsünüz. Tatiliniz süresince kaptanla veya komşu yat kaptanı ile edeceğiniz sohbetlerde deniz ve yatta yaşam hakkında bilgi edinebilirsiniz. İlginiz varsa denizcilik ile ilgili sohbetler edebilirsiniz. Eğer çocuklarınızla yat tatiline çıkacaksınız şanslısınız. Çocuklarınız denizle iç içe olacağı bu eğlenceli yat tatilini unutamayacak. Birlikte saatlerce yüzüp, olta ile balık tutabileceğiniz bu deneyimleri yaşamak çok eğlenceli olacaktır. Sizin ve çocuklarınızın güvenliği için yatta her türlü önlem alınmış olacaktır. Size sadece çocuklarınızı güneşin zararlı ışınlarından ve sineklerden koruyucu kremleri kullanmak kalacaktır.


Yat tatilinizi sizin için özel olan ve sevdiğiniz kişiye sürpriz yapmak istediğiniz tarihler içerisinde de planlayabilirsiniz. Sizin için önemli olan bir gün, yıl dönümü kutlamalarınızı yapacağınız bu lüks ve mavi yolculuk sevdiğiniz kişiyi çok mutlu edecektir. Aynı zamanda evlilik teklifi gibi hayatınızın en önemli kararlarından birini aldığınız bu teklifi yat üzerinde şık bir akşam yemeği ile yapabilirsiniz. Sizin istediğiniz şekilde hazırlanacak olan bu organizasyonun unutulmaz olacağına eminiz. Yatta bekarlığa veda partisi yapmayı hiç düşündünüz mü? Kız arkadaşlarınızı toplayıp hem gezip hem tatil yapıp hem de çok eğleneceğiniz bu organizasyon için yat kiralamak yeterli olacaktır. En sevdiğiniz arkadaşlarınız, yeni yerler keşfetmek ve denizde olmak... Daha iyi bir kutlama olamazdı. İstediğiniz konsepte göre hazırlanacak olan hem kutlama hem de mavi yolculuğunuzun sizi çok mutlu edeceğine ve bir sürü anı ile döneceğinize eminiz.


Yıldızlı otellerle de kıyaslasak doğa her zaman kazanacaktır. İnsan, doğanın içinde olmaya ihtiyaç duyar ve doğanın enerjisi ile huzurlu hisseder. Şehrin stresinden kurtulacağınız, dertlerinizi geçici olsa da unutacağınız, kendinize bol bol zaman ayıracağınız bir yat tatili size çok iyi gelecektir. Dilediğinizi yapmak, özgür hissetmek ve sevdiklerinizle olmak çıktığınız tüm tatillerin en güzeli olacaktır. Planladığınız bütçenin dışına çıkmayacağınız, ekstra harcamalar yapmayacağınız rahat bir tatil sizi bekliyor. Güvenilir ve profesyonel bir ekip ile çıktığınız bu mavi yolculuktan şehre zinde bir şekilde döneceksiniz. Döner dönmez gelecek senenin yat tatili hayallerini kuracağınıza eminiz.

208 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör